Nie je to len o kĺboch

… kĺb sa skladá z viacerých častí a starostlivosť o samotnú chrupavku nestačí…

Pokiaľ chceme urobiť pre svoj pohybový aparát to najlepšie, musíme sa starať nielen o jeho čiastkové časti, ale poskytnúť mu komplexnú starostlivosť. To platí aj pri kĺboch, kedy sa väčšinou sústredíme iba na starostlivosť jednej časti kĺbu a to o chrupavku. Avšak, kĺb sa skladá z viacerých častí a starostlivosť o samotnú chrupavku nestačí na to, aby boli naše kĺby dobre vyživené a my sa cítili dobre. Ku kĺbu totiž neodmysliteľne patrí aj kĺbové púzdro, väzy a šľachy.

klouby-1
klouby-2

Kĺbové púzdro je veľmi dôležité pre pevnosť a výživu kĺbu.

Je pretkané sieťou ciev a kapilár. Vonkajšia väzivová vrstva zaisťuje kĺbu pevnosť a vnútorná vrstva potom výživu kĺbu. Práve cievy synoviálnej membrány kĺbového púzdra sú zásadné pre prísun živín do kĺbového mazu, ktorý sa dostáva až ku kĺbovej chrupavke, ale aj k vnútrokĺbne uloženým väzom (napr. skrížený väz kolenného kĺbu) a šľachám prebiehajúcim kĺbovou dutinou (napr. ramenný kĺb).

 
 

Na to, aby sa samotný kĺb uviedol do pohybu, potrebujeme väzy a šľachy.

Väzy sú silne pevné povrazce spájajúce dve kosti. Šľachy sú tiež silne väzivové povrazce, ale sú veľmi pružné a majú za úlohu upevňovať sval ku kosti. Prenášajú silu sťahujúceho sa svalu, a tým uvádzajú kosť do pohybu. Musia byť stále dobre prekrvované a dobre vyživované, a je teda potrebné ich ochrániť.

 
 
klouby-3
klouby-4

Postupom veku kĺby starnú a začíname svoj vek na tele pociťovať.

Popri úprave jedálneho lístka, ktorý by mal zahŕňať napríklad lososa, kefír či pomaranče, nám pre zdravie kĺbov môžu pomôcť výživové doplnky. Vhodné sú práve tie, ktoré sa starajú nielen o kĺby, ale aj o väzy, šľachy a kĺbové púzdra.

 
 

Preto je vhodné vybrať prípravky s obsahom látok, ktoré napomáhajú správnemu krvnému zásobeniu kĺbového púzdra a podporujú mikrocirkuláciu tkaniva. Pre takú látku nemusíme chodiť príliš ďaleko a stačí na to využiť staré známe prírodné látky. Medzi tie osvedčené patrí napríklad aescín, ktorý je hlavnou účinnou látkou extraktu pagaštanu konského. Pre svoje účinky je aescín látkou oceňovanou lekármi po celom svete.

 
 
 
klouby-5