Ako na zdravý pohyb

Pravidelným pohybom zaťažujeme kĺb, ktorý vylučuje synoviálnu tekutinu, čo je vlastne také „mazadlo“ pre kĺby.

Pohyb je pre každého z nás veľmi dôležitý a často si to bohužiaľ uvedomíme až v momente, keď už nám nejde tak hladko, ako by sme si priali, nech už sú dôvody akékoľvek. Problémy s pohybom nám môže spôsobiť nadmerná záťaž kĺbov, ako je nadváha, nadmerné zaťažovanie pri športe alebo jednoducho náš vek. Skoro by sa zdalo, že bez pohybu naše kĺby uchováme zdravé a neopotrebované, ale opak je pravdou.

 
pohyb-1
pohyb-2

A ako sa teda správne starať o svoje kĺby, aby nám umožňovali zdravý pohyb pre celé naše telo?

Premazáva kĺb, vyživuje chrupavku a zaisťuje pevné priľnutie kĺbových plôch k sebe. Vďaka tomu kĺb vydrží dlhšie zdravý a funkčný. Bez pohybu navyše naše svaly ochabujú a neposkytujú potom dostatočnú podporu zaťažovaným kĺbom. Pohyb posilňuje naše kosti a udržuje naše kĺby zdravé.

 
 

Zapojte celé telo

Či už športujete alebo s pohybom ešte len začínate, snažte sa zaradiť do svojho pohybu viac rôznorodých aktivít, aby sa zapojilo celé telo. Vďaka rôznorodým aktivitám dokáže telo oveľa lepšie regenerovať a vyhnete sa jednostrannej záťaži kĺbov.

 
 
pohyb-3
pohyb-4

Zvážte svoje sily

Nenakladajte si viac, než ste schopní zvládnuť. Často je lepšie pridávať si záťaž postupne, keď už je na ňom naše telo zvyknuté. Nezabúdajte na zahriatie a rozcvičku pred cvičením a na pretiahnutie zase po ňom. Môžete tak predísť zbytočnému zraneniu.

 
 
 

Pridajte vhodnú výživu

Jedzte zdravú a vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatok kvalitných bielkovín, cukrov, dobrých tukov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Pridajte do stravy omega-3 mastné kyseliny, jedzte viac zeleniny a nevynechávajte ovocie. Dôležitý je dostatočný príjem vitamínu C, ktorý pomáha pri tvorbe kolagénu. Kĺby je tiež možné podporiť užívaním kĺbových výživových doplnkov.

pohyb-5
pohyb-6

Vhodné sú také, ktoré sa starajú nielen o kĺby, ale aj okolie kĺbu, a to vďaka obsahu špeciálnej látky s názvom aescín.

Aescín, ktorý je hlavnou účinnou látkou extraktu pagaštanu konského, slúži na správne krvné zásobenie kĺbového púzdra a na podporu mikrocirkulácie tkanív.