Kĺby a pohybový aparát

Vedeli ste, že v našom tele máme viac ako 100 kĺbov?

Každý je navyše trochu iný. Napríklad ramenný kĺb je v našom tele najpohyblivejší a kolenný kĺb je zase najväčší a zároveň najviac zaťažovaný. Starostlivosť o kĺby navyše môže byť veľmi zradná, pretože nemáme potrebu sa o ne starať, kým neobmedzujú náš pohyb. Prevencia je pritom viac ako dôležitá. Prvé príznaky úbytku kĺbovej chrupavky sa obzvlášť v dnešnej uponáhľanej dobe môžu totiž objaviť oveľa skôr, než by ste čakali. Poďte sa najprv pozrieť na to, čo to vôbec kĺb je, z čoho sa skladá, ako funguje a ako sa o neho starať.
 

Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí. Kĺbová hlavica jednej kosti zapadá do kĺbovej jamky inej kosti. Medzi jamkou a hlavicou sa nachádza kĺbová štrbina, ktorá je vyplnená kĺbovým mazom (tzv. synoviálnou tekutinou). Konce oboch kostí potom spája po obvode väzivové kĺbové puzdro, ktoré je veľmi dôležité pre pevnosť a výživu kĺbu. Kĺbové puzdro je pretkané sieťou ciev a kapilár. Vonkajšia väzivová vrstva zaisťuje kĺbu pevnosť a vnútorná vrstva zaisťuje chrupavkám výživu.
 

V kĺbe hraje dôležitú rolu práve kĺbová chrupavka, ktorá tlmí nárazy a znižuje trenie.

Zabezpečuje tak hladký a bezproblémový pohyb. Ak kĺb zaťažíme, z chrupavky sa uvoľní kĺbový maz, ktorý znižuje trenie a opotrebovanie chrupaviek. Pri odľahčení sa nasaje späť do chrupavky, a tým ju vyživuje. Chrupavka začína strácať svoju regeneračnú schopnosť už po 30. roku, kedy sa postupne stenčuje a klesá jej pružnosť. Celý proces sa navyše môže urýchliť veľkou záťažou kĺbov, či už pri športe alebo nadváhou.
 

So starostlivosťou o kĺby je preto potrebné začať včas a dodávať kĺbom vhodnú výživu.

Nikto z nás nemladne a všetci časom svoj vek na tele pocítime. Najprv po ľahkom športe a neskôr už aj každodenné aktivity ako pohyb po schodoch alebo vstávanie z kresla. A keď sa už starať, tak nielen o kĺb, ale aj väzy a šľachy.
 


Jedinečný prípravok na kĺby, väzy i šľachy.

Výživový doplnok

 

GS Condro® DIAMANT
VÝHODNE NA GSKLUB.SK
120 tabliet
Kúra na 2 mesiace
GS Condro® FORTE
VÝHODNE NA GSKLUB.SK
120 tabliet
Kúra na 2 mesiace

Doprava zadarmo

Expres doručenie

Priamo od výrobcu

Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 10 % na prvý nákup GS Condro® Diamant na www.gsklub.sk.

Odoberať newsletter

Kliknutím na "Odoberať newsletter" súhlasíte s použitím Vášho e-mailu na marketingové účely. Nemusíte sa obávať, z odberu noviniek sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Dodržujeme zásady ochrany osobných údajov.